Post

Osoby, które przeżyły raka prostaty, przedstawiają wyniki leczenia

Według najnowszych badań przeprowadzonych wśród osób, które przeżyły raka gruczołu krokowego, 45% mężczyzn stwierdziło, że odczuwało niepokój lub depresję.

Jak twierdzą naukowcy, około połowa z nich zgłaszała również istotne problemy seksualne.

Zaburzenia erekcji (ED) są dość powszechne po leczeniu raka prostaty. Mężczyźni mogą również odczuwać mniejsze zainteresowanie seksem lub zmagać się z nietrzymaniem moczu.

Badanie Europa Uomo Patient Reported Outcomes Study (EUPROMS) było największym tego typu, obejmującym 2 943 europejskich mężczyzn w wieku powyżej 45 lat. Wyniki badania zostały przedstawione w lipcu 2020 roku na wirtualnym kongresie Europejskiego Stowarzyszenia Urologii w 2020 roku. Badanie nie było recenzowane.

Wszyscy mężczyźni w momencie przeprowadzania badania byli leczeni z powodu raka prostaty lub zakończyli leczenie. Zastosowano szereg różnych metod leczenia, w tym chirurgię, radioterapię, chemioterapię i terapię pozbawioną androgenów. Niektórzy mężczyźni byli poddani aktywnej obserwacji - nie byli leczeni z powodu raka gruczołu krokowego do czasu pogorszenia się objawów.

Średni wiek mężczyzn wynosił 70 lat, a średni wiek w chwili rozpoznania - 64 lata.

Trwająca 20 minut ankieta internetowa zawierała trzy standardowe kwestionariusze jakości życia.

Około 28% stwierdziło, że dysfunkcja seksualna jest "dużym problemem", podczas gdy 22% określiło ją jako umiarkowaną.

Problemy po przebytym raku często zależały od rodzaju zastosowanego leczenia. Na przykład mężczyźni, którym usunięto gruczoł krokowy (operacja zwana prostatektomią radykalną), mieli więcej problemów z nietrzymaniem moczu. Mężczyźni poddani radioterapii dwukrotnie częściej zgłaszali zmęczenie w porównaniu z mężczyznami poddanymi operacji. Jednak zmęczenie było jeszcze częstsze u mężczyzn poddawanych chemioterapii.

Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni, których rak został złapany wcześnie miał wyższą jakość życia, autorzy powiedział.

"Oznacza to, że wysiłki w kierunku wczesnego wykrywania i świadomości są niezbędne, aby uniknąć niepotrzebnego pogorszenia jakości życia", powiedział przewodniczący Europa Uomo André Deschamps w komunikacie prasowym. "Gdziekolwiek jest to możliwe i bezpieczne, aktywny nadzór powinien być uważany za leczenie pierwszej linii, aby zapewnić najlepszą jakość życia".

"Całkowicie zgadzamy się, że wczesne wykrywanie i leczenie jest niezbędne, jeśli chcemy uniknąć problemów z jakością życia w późniejszym okresie" - skomentował profesor Arnulf Stenzl, adiunkt Sekretarza Generalnego Europejskiego Stowarzyszenia Urologii - Executive Member Science.

"Badanie pokazuje, że dla wielu mężczyzn jakość życia może być niska po leczeniu raka prostaty, zwłaszcza w zaawansowanym stadium choroby. To przesłanie jest jasne i musimy wsłuchać się w głosy tych pacjentów" - dodał profesor Stenzl.

Przeczytaj więcej o raku gruczołu krokowego i seksualności:

Satysfakcja seksualna po leczeniu raka gruczołu krokowego

Częstość występowania klimakturii po leczeniu raka gruczołu krokowego jest różna

Dbaj o swój związek po leczeniu raka gruczołu krokowego

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz