Post

Zaburzenia węchu powiązane z niższym popędem płciowym

Seks wymaga współdziałania wszystkich naszych zmysłów. Wzrok, dźwięk, dotyk i smak mogą wywołać seksualne zainteresowanie. Ale co ze zmysłem węchu?

Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale ludzie komunikują się za pomocą zapachu. Badania sugerują, że pewne zapachy mogą wywoływać zmiany w hormonach i pobudzenie w mózgu. Niektórzy eksperci uważają, że osoby z lepszym zmysłem węchu mogą odczuwać większą przyjemność seksualną i częściej osiągać orgazm.

Co więc dzieje się, gdy ludzie tracą zmysł węchu? Nad tym pytaniem zastanawiali się autorzy badania opublikowanego niedawno w czasopiśmie "Physiology and Behavior".

Naukowcy pracowali ze 100 osobami w wieku od 23 do 51 lat, które cierpiały na zaburzenia węchu (związane z węchem). Termin medyczny na taką sytuację to anosmia i może ona mieć różne przyczyny, takie jak uraz nosa, narażenie na toksyny lub stan wrodzony (obecny przy urodzeniu). Uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące zdrowia seksualnego.

Pięćdziesiąt jeden osób, które nie miały problemów z węchem, stanowiło grupę porównawczą.

Wśród uczestników, którzy utracili zmysł węchu, 29% stwierdziło, że od momentu pojawienia się anosmii odczuwało mniejszy popęd seksualny. Byli oni również bardziej skłonni do odczuwania depresji niż grupa porównawcza.

Niektórzy uczestnicy twierdzili, że brakowało im zapachu partnera, martwili się o swój własny zapach i czuli się mniej atrakcyjni.

Autorzy badania zachęcali lekarzy do lepszego zrozumienia, w jaki sposób zaburzenia węchu mogą wpływać na życie seksualne pacjentów.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz