Post

FDA zatwierdza Vyleesi dla kobiet z HSDD.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła lek o nazwie Vyleesi do leczenia hipoaktywnych zaburzeń pożądania seksualnego (HSDD) u kobiet przed menopauzą.

HSDD to brak pożądania seksualnego, którego nie można wyjaśnić innymi schorzeniami medycznymi lub psychiatrycznymi i który powoduje niepokój. Ponadto, HSDD nie jest związane z konfliktem w związku lub skutkami ubocznymi leków. Może to być frustrujące zarówno dla kobiet, jak i ich partnerów, którzy wcześniej mogli cieszyć się satysfakcjonującymi relacjami seksualnymi.

Vyleesi (bremelanotyd) został zatwierdzony do stosowania u kobiet z nabytym, uogólnionym HSDD. Oznacza to, że HSDD pojawia się po okresie normalnego funkcjonowania seksualnego i występuje we wszystkich sytuacjach seksualnych, a nie tylko raz na jakiś czas lub z konkretnymi partnerami.

Lek Vyleesi działa poprzez aktywację komórek zwanych receptorami melanokortyny, ale naukowcy nie są pewni, dlaczego pomaga on na pożądanie i niepokój. Lek wstrzykuje się pod skórę uda lub brzucha na około 45 minut przed seksem, choć czas ten można dostosować w oparciu o osobiste doświadczenia.

Kobiety nie powinny stosować leku Vyleesi częściej niż raz na 24 godziny i nie powinny przyjmować więcej niż 8 dawek miesięcznie.

Aby sprawdzić skuteczność i bezpieczeństwo Vyleesi, naukowcy przeprowadzili dwa badania kliniczne z udziałem 1247 kobiet przed menopauzą z HSDD. U około jednej czwartej kobiet, które przyjmowały lek Vyleesi, nastąpiła poprawa w zakresie pożądania. W przypadku kobiet, które przyjmowały placebo, odsetek ten wynosił 17%.

U około 35% kobiet, które przyjmowały lek Vyleesi, zmniejszył się również poziom niepokoju, w porównaniu z 31% w grupie placebo.

Obie grupy miały podobny odsetek satysfakcjonujących zdarzeń seksualnych.

W badaniach największym działaniem niepożądanym leku Vyleesi były nudności, które wystąpiły u około 40% kobiet. Niektóre kobiety zgłaszały zaczerwienienie, reakcje w miejscu wstrzyknięcia i ból głowy. U około 1% kobiet wystąpiło ściemnienie dziąseł i części skóry, w tym twarzy i piersi.

Eksperci odradzają stosowanie leku Vyleesi w takich okolicznościach:

  • Jeśli kobiety mają niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi, znaną chorobę serca lub wysokie ryzyko wystąpienia choroby serca. Ciśnienie krwi może wzrosnąć po przyjęciu leku Vyleesi, chociaż zazwyczaj wraca do normy w ciągu 12 godzin. Jeśli kobiety przyjmują doustnie leki zawierające naltrekson. Lek Vyleesi może zmniejszać stężenie naltreksonu, leku stosowanego w leczeniu uzależnienia od alkoholu i opioidów.

Vyleesi powinien trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku, jak donosi New York Timesreport.

Inny lek, Addyi (flibanseryna), został zatwierdzony dla niektórych kobiet z HSDD w 2015 roku. (Zobacz ostatnie wiadomości o Addyi tutaj).

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz