Post

Ryzyko zdrowotne różne dla mężczyzn i kobiet z genetycznie wysokim testosteronem

Genetycznie wysoki poziom testosteronu stwarza różne zagrożenia dla zdrowia mężczyzn i kobiet, zwłaszcza w przypadku cukrzycy, wynika z badania przeprowadzonego w lutym 2020 r. w czasopiśmie Nature Medicine.

Posiadanie tych wysokich poziomów testosteronu zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 u kobiet o 37%, donoszą naukowcy. Ale u mężczyzn, wysoki testosteron obniża ryzyko cukrzycy o 14%.

Zarówno ciała mężczyzn, jak i kobiet produkują testosteron. Jednak ten hormon płciowy jest zwykle kojarzony z mężczyznami, ponieważ ich ciała wytwarzają go więcej. Testosteron jest odpowiedzialny za wiele męskich cech, takich jak zarost, głęboki głos i masa mięśniowa. Jest on również ważny dla funkcji seksualnych.

Naukowcy przeanalizowali dane genetyczne ponad 425 000 osób z Wielkiej Brytanii. Zidentyfikowali ponad 2500 wariantów genetycznych związanych z testosteronem.

"Wykazaliśmy, że poziom testosteronu u mężczyzn i kobiet jest dziedziczny [przekazywany z rodzica na dziecko] i zależy od połączonego wpływu wielu wariantów genetycznych i genów" - powiedziała portalowi EncocrineWeb.com współautorka badania, dr Anna Murray z Uniwersytetu w Exeter.

"Co ważne, poziom testosteronu jest regulowany zupełnie inaczej u każdej z płci" - dodała.

Genetycznie wysoki poziom testosteronu był związany również z innymi zagrożeniami dla zdrowia.

Kobiety z wysokim testosteronem miały zwiększone ryzyko o 51% dla zespołu policystycznych jajników (PCOS), naukowcy powiedzieli. PCOS wpływa na owulację i cykle menstruacyjne kobiety. Jest to częsta przyczyna niepłodności u kobiet.

Wysoki poziom testosteronu był również związany z większym ryzykiem zachorowania na raka piersi i raka endometrium.

U mężczyzn, genetycznie wysoki poziom testosteronu był związany z podwyższonym ryzykiem raka prostaty.

Wyniki badań mogą pomóc pracownikom służby zdrowia lepiej zrozumieć, w jaki sposób genetyka, testosteron i niektóre choroby są ze sobą powiązane. Konieczne jest jednak przeprowadzenie dalszych badań.

"Na podstawie naszych wyników nie zalecamy nikomu przyjmowania leków zmieniających poziom testosteronu" - powiedział dr Murray portalowi EndocrineWeb.com.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz