Post

Obawy związane z testosteronem

Jako pracownik służby zdrowia, bez wątpienia słyszałeś szum wokół testosteronu i "niskiego T".

To normalne, że poziom testosteronu u mężczyzn spada wraz z wiekiem. Spadek ten pozostawia u niektórych mężczyzn uczucie wyczerpania i depresji. Mogą oni stracić zainteresowanie seksem i rozwijać problemy z erekcją.

To może być łatwe do sugerowania, że niski testosteron jest winowajcą. Testosteron jest szeroko sprzedawany i często reklamowany jako eliksir, który może przywrócić młodość i witalność mężczyźnie w średnim wieku.

Z pewnością istnieją korzyści z terapii testosteronem. To może poprawić siłę mięśni i gęstość mineralną kości. Dla niektórych mężczyzn, nastrój, libido, i erekcji funkcji dostać lepiej, jak również.

Ale terapia testosteronem nie jest odpowiednia dla każdego mężczyzny. Jeśli Twoi pacjenci zastanawiają się nad przyjmowaniem testosteronu, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Terapia testosteronem może nie być konieczna. Objawy takie jak zmęczenie, spadek popędu płciowego, depresja i zaburzenia erekcji mogą bardzo dobrze sygnalizować niedobór testosteronu. Ale te objawy mogą być wyjaśnione przez inne warunki, zbyt. Ważne jest, aby pacjenci mieli dokładne badania przed przepisaniem testosteronu. Ponadto, niektóre objawy mogą być złagodzone przez zmiany stylu życia, takie jak lepsza dieta i ćwiczenia, co czyni leczenie testosteronem zbędne.
  • Terapia testosteronem może wiązać się z ryzykiem. Pod koniec stycznia 2014 r. amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ogłosiła plany zbadania bezpieczeństwa zatwierdzonych przez FDA produktów testosteronowych. Decyzja ta zapadła po tym, jak dwa badania wzbudziły niepokój agencji. Pierwsze badanie, opublikowane w Journal of the American Medical Association (JAMA) w listopadzie 2013 r., wykazało zwiększone ryzyko ataku serca, udaru i śmierci wśród mężczyzn, którzy przyjmowali testosteron po koronarografii. Drugi, który ukazał się dwa miesiące później w PLOS One, stwierdził, że ryzyko zawału serca wzrosło u mężczyzn w wieku 65 lat i starszych oraz u mężczyzn młodszych niż 65 lat z historią choroby serca. (Młodsi mężczyźni bez historii choroby serca nie byli narażeni na zwiększone ryzyko).
  • Finansowanie badań może zniekształcać wyniki, co utrudnia ich interpretację. W Medscape prezentacji slajdów, dr Charles Vega z University of California, Irvine zwraca uwagę, że połowa badań klinicznych badających zdarzeń sercowo-naczyniowych i testosteronu były sponsorowane przez przemysł farmaceutyczny. W badaniach sponsorowanych częstość występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych wynosi 4%. W badaniach niesponsorowanych, wskaźnik ten wynosi 8%.
  • Mężczyźni mogą próbować produktów testosteronu dostępnych bez recepty, co może być ryzykowne. Niektórzy mężczyźni czują się zakłopotani, aby omówić swoje objawy z lekarzem, zwłaszcza jeśli mają problemy seksualne. Mogą oni zobaczyć reklamy produktów testosteronu lub usłyszeć o nich od przyjaciół. Zamawianie takich produktów online lub odbieranie ich w aptece może wydawać się dobrym sposobem na uniknięcie wizyty u lekarza. Ale ponad-the-counter produkty nie zawsze są tym, co wydają. Mogą one zawierać składniki, które nie są wymienione na etykiecie. Składniki te mogą powodować niebezpieczne interakcje z lekami, które mężczyzna już przyjmuje. Over-the-counter suplementy nie są regulowane przez FDA. W Stanach Zjednoczonych testosteron jest substancją kontrolowaną i nielegalną do sprzedaży bez recepty. (Aby uzyskać więcej szczegółów na temat ryzyka over-the-counter suplementów testosteronu, proszę kliknąć tutaj).

Kto więc powinien przyjmować testosteron i jak powinna być prowadzona terapia?

Dr Vega przedstawia następujące sugestie:

Tylko objawowe mężczyźni powinni być oceniane dla możliwych [niedobór testosteronu], i [niedobór testosteronu] nie powinny być zdiagnozowane bez 2 rano poziom testosteronu, które są jednoznacznie niskie. Poziom testosteronu w surowicy powinien być ponownie oceniony 3-6 miesięcy po rozpoczęciu leczenia testosteronem, w celu osiągnięcia poziomu testosteronu w surowicy w połowie zakresu normalnego. Terapia testosteronem] powinna być przepisywana tylko tym mężczyznom, którzy naprawdę jej potrzebują, a ci wymagają ścisłej obserwacji w celu zapewnienia, że cele leczenia zostały osiągnięte i uniknięcia nadmiernego leczenia. Należy zachować ostrożność przy zalecaniu [terapii testosteronem] mężczyznom z wysokim ryzykiem [sercowo-naczyniowym].

Terapia testosteronem może przynieść wiele dobrego. Ważne jest jednak, aby rozpatrywać ją w pełnym kontekście.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz