Post

Co to jest ekstrakcja spermy z jąder?

Mężczyźni cierpiący na azoospermię nie mają w swoim nasieniu plemników. Chociaż sytuacja ta może być niepokojąca dla mężczyzn, którzy chcą być ojcami dzieci, procedura zwana ekstrakcją nasienia z jąder (TESE) oferuje pewne możliwości.

Azoospermia może mieć kilka przyczyn:

  • Jądra (jąderka) nie są w stanie wytwarzać plemników. Droga od jąder do cewki moczowej może być zablokowana. Mężczyzna może mieć wytrysk wsteczny. Kiedy ma wytrysk, jego nasienie płynie do tyłu w kierunku pęcherza moczowego, zamiast do przodu z penisa.

TESE polega na poszukiwaniu komórek plemnikowych w tkance jądra. Jeśli jakieś zostaną znalezione, można je wyekstrahować (usunąć) i użyć do zapłodnienia komórki jajowej lub zamrozić w celu późniejszego zapłodnienia in vitro.

W jaki sposób TESE może wpływać na seksualność? W listopadzie 2019 r. to pytanie zostało poruszone w badaniu Sexual Medicine.

Zespół badaczy z Japonii poprosił 226 żonatych mężczyzn w wieku od 23 do 67 lat o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego ich częstotliwości seksualnej. Wszyscy mężczyźni przeszli zabieg TESE.

Średnio mężczyźni odbywali stosunek płciowy około 3,6 razy w miesiącu. Około 60% stwierdziło, że uprawiało seks od dwóch do czterech razy w miesiącu. Rodzaj zabiegu TESE nie miał wpływu na częstotliwość ich stosunków seksualnych.

Autorzy badania zauważyli, że częstotliwość seksualna mężczyzn była podobna do częstotliwości mężczyzn w populacji ogólnej (np. mężczyzn, którzy nie byli poddawani zabiegowi TESE).

Jeśli niepokoją cię kwestie związane z niepłodnością i seksualnością, nie wahaj się porozmawiać z lekarzem.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz