Post

Płeć a nieswoiste choroby zapalne jelit

Rita cieszyła się z tego weekendu spędzonego z mężem, Stanem. Był to pierwszy raz, kiedy mogli naprawdę odpocząć razem, po tym jak Rita wróciła do zdrowia po operacji. Po długiej drodze z chorobą zapalną jelit (IBD) - w jej przypadku wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego - znów czuła się pełna energii i optymizmu.

Stan znalazł urocze łóżko i śniadanie nad oceanem i rozkoszowali się drinkami na tarasie. Ale mieli też trochę czasu na ciszę. I w tych chwilach Rita czuła się zdenerwowana tym wieczorem.

Ona i Stan nie mieli intymności od czasu jej operacji. Teraz, kiedy jej stan się poprawił, lekarz powiedział, że można zacząć znowu uprawiać seks. Zarówno ona, jak i Stan byli chętni. Ale po usunięciu jelita grubego i odbytnicy, czuła się bardzo skrępowana z powodu swojego worka kolostomijnego. Stan widział go w szpitalu, ale jak on by się z nim czuł teraz? Czy nadal uważałby, że jest atrakcyjna? Czy byłby zdegustowany, gdyby przeciekał? Czy mogłaby się odkleić? Czy robiłby hałas?

Wyraziła te obawy Stanowi, który powiedział, że nic z tych rzeczy nie ma dla niego znaczenia i że mogą się nie spieszyć. Rita nie była jednak pewna, czy on tylko tak mówi.

Wiele osób cierpiących na nieswoiste zapalenia jelit podziela obawy Rity. IBD może wpływać na seks i związki, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Jednak przy pewnych modyfikacjach, pacjenci i partnerzy mogą nadal cieszyć się satysfakcjonującym seksem.

Co to jest IBD?

IBD to przewlekła choroba charakteryzująca się stanem zapalnym przewodu pokarmowego, który obejmuje jelito grube i cienkie oraz odbytnicę. Osoby cierpiące na IBD często mają biegunkę, ból, skurcze i krwawe stolce. Innym częstym objawem jest zmęczenie.

Ogólnie rzecz biorąc, IBD dzieli się na dwie kategorie: wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna. Eksperci nie są pewni, co wywołuje te choroby, a u niektórych osób są one bardziej nasilone niż u innych. Czasami IBD można leczyć za pomocą zmian w stylu życia i leków. Czasami jednak konieczne jest usunięcie części przewodu pokarmowego. Niektórzy pacjenci po operacji muszą nosić worek zbiorczy (worek kolostomijny), ponieważ nie mogą już poruszać jelitami jak dawniej.

Jak IBD wpływa na seksualność?

IBD może stanowić pewne fizyczne i emocjonalne wyzwanie dla seksu.

Ból i skurcze mogą sprawić, że niektóre pozycje staną się niewygodne. Niektóre kobiety odczuwają ból pochwy i odbytu, zwłaszcza jeśli organy brzuszne uległy przemieszczeniu podczas operacji. Podczas operacji może również dojść do uszkodzenia nerwów, co może zmniejszyć czucie w łechtaczce. U mężczyzn z IBD mogą wystąpić zaburzenia erekcji lub problemy z wytryskiem.

Zmęczenie również może sprawić, że seks stanie się problematyczny. Wiele osób z IBD stwierdza, że są po prostu zbyt zmęczone na intymność.

Nic dziwnego, że przewlekły ból spowodowany IBD może wywoływać u pacjentów depresję i niepokój, a przewidywanie bólu podczas seksu może utrudniać relaks i czerpanie przyjemności z doznań. Niektóre pary zaczynają unikać seksu i cierpią na tym ich związki.

Pacjenci mogą być również zaniepokojeni reakcją partnera, jeśli podczas seksu dojdzie do wypadku, np. oddania stolca lub nieszczelności worka zbiorczego. Wiele osób czuje się nieatrakcyjnie z workiem kolostomijnym. Osoby samotne mogą nie chcieć nawiązywać nowych związków, ponieważ czują się skrępowane lub nie wiedzą, jak poruszyć ten temat w rozmowie z potencjalnym partnerem.

Porady dotyczące radzenia sobie z chorobą

IBD może sprawić, że seks stanie się wyzwaniem, ale problemy można rozwiązać dzięki komunikacji i planowaniu.

- Porozmawiaj z partnerem. Mówimy o tym często tutaj w SexHealthMatters, ale komunikacja jest kluczem. Jeśli masz IBD, bądź otwarta ze swoim partnerem na temat tego, jak się czujesz. Jeśli nie masz ochoty na seks, dobrze jest o tym powiedzieć. Jeśli jakaś czynność sprawia ci ból, powiedz o tym i zaproponuj inne opcje. Jeśli martwisz się o wypadki lub wygląd, również o tym wspomnij. Twój partner powinien to zrozumieć i najprawdopodobniej będzie chciał cię uspokoić.

- Zapewnij sobie komfort - fizyczny i emocjonalny. Wspólnie z partnerem ustal, które czynności seksualne są dla Ciebie najwygodniejsze i najprzyjemniejsze. Jeśli nosisz worek kolostomijny, zmień go przed seksem i upewnij się, że nowy worek jest bezpieczny. Jeśli czujesz się skrępowana wizualnymi zmianami w swoim ciele, spróbuj założyć długą koszulkę lub specjalną bieliznę. Można również rozważyć delikatne oświetlenie, nastrojową muzykę lub cokolwiek innego, co pomoże się zrelaksować.

- Zapytaj swojego lekarza o leczenie problemów seksualnych. Na przykład mężczyźni, u których występują zaburzenia erekcji, mają wiele możliwości leczenia.

- Znajdź wsparcie. Pomocna może być rozmowa z innymi osobami chorymi na IBD, które mogą podzielić się swoimi doświadczeniami, odpowiedzieć na pytania i udzielić wskazówek. Twój lekarz prawdopodobnie może zasugerować Ci grupę wsparcia w Twoim pobliżu. Możesz również znaleźć listę grup w Internecie lub rozważyć założenie własnej.

- Jeżeli jesteś osobą samotną, nie pozwól, aby IBD powstrzymało Cię przed randkami. Pamiętaj, że Twój następny partner będzie Cię lubił za to, kim jesteś. Kiedy poczujesz, że jesteś gotowy na intymność, szczerze powiedz o swoich obawach.

- Rozważ terapię. Jeśli odczuwasz depresję lub niepokój w związku z IBD, specjalista od zdrowia psychicznego może pomóc ci uporać się z tymi uczuciami. Terapia seksualna to kolejna opcja, jeśli ty i twój partner macie trudności z omówieniem zmian seksualnych w waszym związku.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz