Post

Satysfakcja seksualna może być związana z "synchronizacją fizjologiczną"

Czy kiedykolwiek czujesz się fizycznie "zestrojony" ze swoim partnerem? Możliwe, że satysfakcja seksualna jest związana z twoim poczuciem "fizjologicznej synchronizacji".

Termin synchronizacja fizjologiczna odnosi się do przypadków, w których aspekty autonomicznego układu nerwowego jednej osoby są zgodne - lub zsynchronizowane - z układem drugiej osoby. Autonomiczny układ nerwowy kontroluje funkcje organizmu, o których nie zawsze myślisz, takie jak oddychanie i tętno.

W badaniu Journal of Sexual Medicine z listopada 2019 r., Naukowcy pracowali z 28 heteroseksualnymi parami (średnia wieku 26 lat), które były w monogamicznym związku seksualnym przez co najmniej trzy miesiące. Pary wypełniły kwestionariusze dotyczące ich funkcji seksualnych i satysfakcji seksualnej.

Następnie pary zostały przeniesione do prywatnego pokoju, a każdy z partnerów został podłączony do elektrokardiogramu w celu pomiaru tętna.

Następnie, każda para wykonywała dwa zadania. W pierwszym zadaniu wpatrywali się w siebie przez pięć minut, nie wydając przy tym żadnych dźwięków ani nie wykonując gestów twarzy. W drugim zadaniu poproszono ich o "lustrzane odbicie" siebie nawzajem przez pięć minut, choć instrukcje miały być "stosunkowo niejasne".

Kiedy badacze przeanalizowali tętno uczestników, odkryli fizjologiczną synchronizację, "przy czym zarówno mężczyźni wiarygodnie przewidywali [tętno] swoich partnerek, jak i kobiety wiarygodnie przewidywały [tętno] swoich partnerów-mężczyzn."

Badanie zostało uznane za wstępne i zalecono dalsze badania, aby dowiedzieć się więcej na temat reakcji autonomicznych par i zdrowia seksualnego.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz