Post

Osoby, które przeżyły raka prostaty i ich partnerzy chcą uzyskać informacje na temat powrotu do zdrowia seksualnego

Po leczeniu raka gruczołu krokowego mężczyźni i ich partnerki często potrzebują wskazówek dotyczących seksualnych aspektów powrotu do zdrowia. Czego szukają? W niedawno przeprowadzonym badaniu przeanalizowano tę kwestię.

Zaburzenia erekcji (ED) to jeden z najczęstszych problemów seksualnych występujących u osób, które przeżyły leczenie raka prostaty, ale nie jedyny. Możliwe są również niski popęd płciowy i trudności z podnieceniem. Niektórzy mężczyźni stwierdzają, że ich orgazmy nie są tak intensywne, jak przed zachorowaniem na raka. Wielu zmaga się z niepokojem i depresją.

Partnerzy również odczuwają skutki choroby. Zmiany w intymności, wraz z dostosowaniem ról w związku, mogą być wyzwaniem.

Niestety, zespół zajmujący się opieką nad chorym na raka mężczyzną może nie uwzględnić seksualnych skutków leczenia. W tym badaniu naukowcy chcieli dowiedzieć się więcej o doświadczeniach pacjentów i ich partnerek. Zastanawiali się również, czy pacjenci i partnerzy byliby otwarci na korzystanie z internetowego wsparcia w zakresie problemów seksualnych.

Przeprowadzili serię wywiadów i grup fokusowych z 14 pacjentami z rakiem prostaty i 10 partnerami (8 kobietami i 2 mężczyznami). (Uwaga: partnerzy nie musieli być w związkach z pacjentami).

Średni wiek pacjentów wynosił 62 lata, przy czym między leczeniem raka a badaniem upłynęło od 6 do 36 miesięcy. Średni wiek partnerów wynosił 63 lata. Większość uczestników była w zaangażowanych związkach od dłuższego czasu - średnio 19 lat dla pacjentów i 39,5 lat dla partnerów.

Wszyscy uczestnicy wypełnili zatwierdzone kwestionariusze dotyczące ich funkcji seksualnych.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz