Post

Problemy seksualne po raku miednicy mogą mieć wpływ na zdrowie psychiczne mężczyzn

Po leczeniu raka miednicy (np. raka prostaty) mężczyźni często borykają się z problemami seksualnymi, takimi jak zaburzenia erekcji. Chociaż onkolodzy robią wszystko, co w ich mocy, aby zachować funkcje seksualne w jak największym stopniu, większość mężczyzn nadal musi dokonać pewnych dostosowań seksualnych po leczeniu.

Zmiany te mogą mieć zarówno konsekwencje psychologiczne, jak i fizyczne. Mężczyźni mogą mieć wrażenie, że część ich męskiej tożsamości została utracona, co prowadzi do poczucia nieadekwatności i wstydu. Powiązane lęki i depresja mogą zbierać żniwo na ich zdrowiu psychicznym.

W marcu 2019 r. naukowcy omówili psychologiczne skutki leczenia raka miednicy w czasopiśmie Sexual Medicine Reviews. Przeanalizowali 51 badań medycznych na ten temat.

Pojawiło się kilka tematów:

  • Obawy dotyczące obrazu ciała, sprawności seksualnej i płodności były powszechne.
  • Pacjenci i partnerzy mogą mieć "nadmiernie optymistyczne oczekiwania" co do wyników seksualnych po leczeniu.
  • Mężczyźni homoseksualni i biseksualni mogą zmagać się z potrzebą "wymyślenia siebie na nowo" z powodu zmiany ról seksualnych.
  • Osoby, które przeżyły raka w dzieciństwie mogą doświadczać opóźnień w rozwoju seksualnym i społecznym.

Jeśli Ty lub Twój partner radzicie sobie ze zmianami seksualnymi po leczeniu raka, wiedzcie, że nie jesteście sami. Staraj się być cierpliwy, komunikuj się ze swoim partnerem i bądź otwarty na poszukiwanie różnych sposobów utrzymania intymności.

Nie wahaj się też szukać wsparcia lub poradnictwa. Terapia może pomóc przywrócić Ci pewność siebie, podnieść poczucie własnej wartości i wzmocnić relacje z partnerem.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz