Post

Zarządzaj cukrzycą dla lepszego zdrowia seksualnego

Czy Ty lub Twój partner chorujecie na cukrzycę? Jeśli tak, jesteś w dobrym towarzystwie. American Diabetes Association szacuje, że 29,1 mln osób w Stanach Zjednoczonych miało cukrzycę w 2012 roku - około 9,3% populacji. W Kanadzie cukrzyca dotknęła 3,4 miliona osób w 2015 roku - również 9,3% populacji.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że cukrzyca może mieć poważny wpływ na zdrowie seksualne. Jak poważny? Oto przykład. Badania sugerują, że mężczyźni z cukrzycą są cztery razy bardziej narażeni na rozwój zaburzeń erekcji (ED) niż mężczyźni bez cukrzycy. ED ma również tendencję do występowania dziesięć do piętnastu lat wcześniej u mężczyzn z cukrzycą, a przypadki mogą być bardziej poważne.

Jest wiele do nauczenia się na temat cukrzycy i zdrowia seksualnego, a my jesteśmy tutaj, aby pomóc. Poniżej znajdziesz listę artykułów SexHealthMatters, które mogą odpowiedzieć na wiele z Twoich pytań.

Co to jest cukrzyca?

Po pierwsze, zapoznajmy się z ogólnym zarysem cukrzycy.

Ogólnie rzecz biorąc, cukrzyca wpływa na wykorzystanie przez organizm insuliny, hormonu wydzielanego przez trzustkę. Insulina pomaga organizmowi przetwarzać glukozę (rodzaj cukru) z pokarmów, które spożywamy, tak aby organizm mógł wykorzystać ją do produkcji energii. Glukoza może być również przekształcana w tłuszcz.

Cukrzyca jest klasyfikowana na dwa sposoby:

- Typ 1. Ludzie, którzy mają cukrzycę typu 1 (wcześniej znaną jako cukrzyca młodzieńcza) nie są w stanie samodzielnie wytwarzać insuliny. Według American Diabetes Association, około 5% osób z cukrzycą ma ten rodzaj. Jest ona często diagnozowana w dzieciństwie.

- Typ 2. Cukrzyca typu 2 jest najczęstszą postacią. Przy typie 2 organizm może produkować insulinę, ale nie wykorzystuje jej tak dobrze, jak powinien. Aby to zrekompensować, trzustka wytwarza więcej insuliny, ale w końcu zapotrzebowanie przewyższa podaż. Kiedy tak się dzieje, trzustka nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości insuliny, aby utrzymać poziom glukozy we krwi w zdrowym zakresie.

Przyjrzyjmy się teraz kilku sposobom, w jakie cukrzyca wpływa na zdrowie seksualne.

Problemy seksualne mężczyzn chorych na cukrzycę - informacje ogólne

Cukrzyca a zaburzenia erekcji Ten wpis na blogu omawia dwa sposoby, w jakie cukrzyca prowadzi do ED - neuropatię i miażdżycę (stwardnienie tętnic).

Cukrzyca - Zaburzenia erekcji Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące cukrzycy i ED można znaleźć tutaj.

Badania przesiewowe w kierunku cukrzycy ważne dla mężczyzn z ED Eksperci sugerują, że mężczyźni - zwłaszcza w średnim wieku - powinni być poddawani badaniom przesiewowym w kierunku cukrzycy, jeśli cierpią na ED.

Problemy seksualne u mężczyzn z cukrzycą typu 1

Przedwczesny wytrysk a cukrzyca typu 1 Badania sugerują, że cukrzyca typu 1 nie jest czynnikiem ryzyka dla przedwczesnego wytrysku.

Erectile Dysfunction (ED) and CVD in Joslin Medalists with Type 1 Diabetes W tym badaniu naukowcy stwierdzili, że ED może być oznaką choroby serca u mężczyzn z cukrzycą typu 1.

Problemy seksualne kobiet chorych na cukrzycę

Cukrzyca a kobieca satysfakcja seksualna Ten wpis na blogu zawiera szczegółowe informacje na temat tego, jak cukrzyca wpływa na zdrowie seksualne kobiet.

Female Sexual Dysfunction and Diabetes Problemy seksualne są bardziej powszechne u kobiet z cukrzycą niż u kobiet bez cukrzycy, donosi to badanie.

Problemy seksualne związane z cukrzycą ciążową

Funkcje seksualne u kobiet ciężarnych z cukrzycą ciążową Ten typ cukrzycy, występujący u kobiet ciężarnych, które wcześniej nie chorowały na cukrzycę, może również stanowić wyzwanie w sferze seksualnej.

Inne informacje

Neuropatia a cukrzyca Jednym ze sposobów, w jaki cukrzyca powoduje problemy seksualne, jest neuropatia - uszkodzenie nerwów. Kiedy tak się dzieje, narządy płciowe nie "dostają wiadomości", że powinny zacząć przygotowywać się do seksu, co prowadzi do ED u mężczyzn i słabego nawilżenia pochwy u kobiet.

Dieta śródziemnomorska może poprawić funkcje seksualne u mężczyzn i kobiet z cukrzycą typu 2 Naukowcy odkryli, że dieta śródziemnomorska, która zawiera pokarmy roślinne, ryby i oliwę z oliwek, może mieć korzystny wpływ na zdrowie seksualne u osób z cukrzycą typu 2.

Idąc naprzód

Jeśli ty lub twój partner cierpicie na cukrzycę, jakie kroki możesz podjąć, aby poprawić swoje zdrowie seksualne? Oto kilka ważnych punktów, o których należy pamiętać:

- Porozmawiaj z lekarzem. Pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza i zadawaniu pytań. Jeśli masz problemy seksualne, nie wahaj się o nich mówić.

- Trzymaj się swojego planu leczenia. Regularnie sprawdzaj poziom cukru we krwi i przyjmuj wszystkie leki oraz insulinę zgodnie z zaleceniami.

- Stosuj zdrową dietę. Upewnij się, że w Twojej diecie znajdują się owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Twój lekarz może udzielić Ci szczegółowych informacji na temat tego, które pokarmy są dla Ciebie najlepsze. Zwracaj uwagę na wielkość porcji i pamiętaj, by jeść o regularnych porach. Książki kucharskie dla diabetyków są pełne atrakcyjnych przepisów. Usiądź z rodziną i zdecyduj, które z nich warto wypróbować.

- Ćwiczenie. Wymyśl plan ćwiczeń, który sprawi ci przyjemność, niezależnie od tego, czy będzie to bieganie po parku, pływanie na basenie, czy zajęcia na siłowni. Możesz rozważyć poproszenie partnera, rodziny lub przyjaciół, aby się do ciebie przyłączyli.

Sugestie te, takie jak zdrowe odżywianie i ćwiczenia fizyczne, przynoszą korzyści nam wszystkim, nie tylko osobom chorym na cukrzycę. I choć radzenie sobie z cukrzycą może złagodzić niektóre fizyczne problemy seksualne, takie jak ED, może również sprawić, że poczujesz się silniejszy, bardziej energiczny i pewny siebie, co również pomoże Ci w sypialni.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz