Post

Leczenie raka gruczołu krokowego

Obecnie istnieje wiele opcji leczenia raka gruczołu krokowego, w tym chirurgia, radioterapia, kriochirurgia, terapia hormonalna i chemioterapia. Będzie Pan musiał przedyskutować z lekarzem (i, jeśli to stosowne, z partnerką), która opcja jest dla Pana odpowiednia. Fundacja Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego ma dobrą stronę internetową z wieloma informacjami na temat różnych metod leczenia pod adresem www.urologyhealth.org. Pamiętaj: nie ma jednej właściwej metody leczenia dla każdego mężczyzny. W rzeczywistości, dla niektórych mężczyzn "czujne oczekiwanie" (brak leczenia) jest najwłaściwszym wyborem.

Postępowanie chirurgiczne

Operacja raka gruczołu krokowego jest na ogół najskuteczniejsza u mężczyzn z wczesnym stadium choroby - innymi słowy, u mężczyzn, u których rak gruczołu krokowego jest ograniczony do gruczołu krokowego. Kandydaci do tego rodzaju leczenia muszą być wystarczająco zdrowi, aby poddać się poważnej operacji. Istnieje kilka różnych metod chirurgicznych, które może zastosować Pana lekarz. W przypadku radykalnej prostatektomii retropubicznej lekarz wykona nacięcie w podbrzuszu. Podczas prostatektomii laparoskopowej mały instrument teleskopowy jest wprowadzany przez niewielkie nacięcie w pępku. Wykonuje się też kilka innych małych nacięć, aby umieścić w nich inne narzędzia chirurgiczne.

O tym, która metoda jest dla Pana odpowiednia, powinien Pan porozmawiać ze swoim lekarzem. Poza ryzykiem związanym z każdą operacją, 2 obawy mężczyzn związane z operacją prostaty to nietrzymanie moczu (utrata kontroli nad pęcherzem) i impotencja (zaburzenia erekcji, lub ED) - brak możliwości

mieć erekcji. W każdym z tych przypadków istnieją sposoby leczenia lub procedury pozwalające rozwiązać oba te problemy.

Radioterapia

Radioterapia, lub radioterapia, opisuje kilka rodzajów leczenia raka prostaty. Radioterapia wiązką zewnętrzną, wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie o dużej mocy do penetracji w głąb ciała. Inna forma, zwana brachyterapią, polega na umieszczeniu materiałów radioaktywnych ("nasion") w organizmie. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady. Twoi lekarze pomogą określić, czy i która forma radioterapii jest najbardziej odpowiednia dla Twojego konkretnego nowotworu.

Terapia hormonalna

Terapia hormonalna jest zwykle zarezerwowana dla mężczyzn z bardziej zaawansowaną chorobą. Celem terapii hormonalnej jest zmniejszenie ilości testosteronu zasilającego prostatę i jej guzy. Leczenie to może zmniejszyć objawy i spowodować zmniejszenie się guza w większości przypadków, ale nie leczy choroby. Ponadto korzyści z leczenia hormonalnego są krótkotrwałe - utrzymują się od 2 do 3 lat. Istnieje wiele różnych metod leczenia hormonalnego, od leków po chirurgiczne usunięcie jądra.

Chemioterapia

Chemioterapia wykorzystuje różne leki do niszczenia komórek nowotworowych. Chemioterapia jest zwykle zarezerwowana dla pacjentów, u których rak rozprzestrzenił się poza prostatę. Stosuje się ją również w połączeniu z innymi terapiami u mężczyzn, którzy nie reagują na oryginalne terapie. Chemioterapia jest leczeniem agresywnym, które wiąże się z wieloma działaniami niepożądanymi, dlatego należy zawsze omówić z lekarzem wszystkie opcje leczenia.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz