Post

Leczenie BPH

Wśród terapii medycznych stosowanych w leczeniu BPH, najczęściej stosowane są leki blokujące receptory alfa-adrenergiczne. Istnieją 4 leki blokujące receptory alfa, stosowane w leczeniu BPH: Cardura, Flomax, Hytrin i Uroxatral.

Terapia alfa-blokerami opiera się na założeniu, że LUTS związane z BPH są spowodowane częściowo przez niedrożność wynikającą ze skurczu komórek mięśni gładkich prostaty. Leki blokujące receptory alfa hamują proces, w którym dochodzi do tego skurczu i w ten sposób zmniejszają niedrożność. Zgodnie z aktualizacją z 2006 roku wytycznych AUA dotyczących postępowania w łagodnym przeroście gruczołu krokowego, badania kliniczne wykazują, że leki te są podobnie skuteczne w zmniejszaniu LUTS, poprawiając wskaźnik objawów BPH średnio o 4 do 6 punktów.

Innymi lekami stosowanymi w leczeniu BPH są inhibitory 5 alfa-reduktazy. Dostępne są dwa z nich: Avodart i Proscar. Działanie tych leków polega na wprowadzeniu zmian hormonalnych, które faktycznie powodują obkurczenie gruczołu krokowego.

Wytyczne AUA zalecają stosowanie tych leków tylko u mężczyzn z wyraźnymi objawami powiększenia prostaty, a nie tylko z LUTS. Zgodnie z wytycznymi AUA, u mężczyzn ze znacznie powiększoną prostatą, leki te mogą zwiększyć przepływ moczu i obniżyć zarówno ryzyko ostrego zatrzymania moczu, jak i potrzebę operacji związanej z BPH. U takich mężczyzn mogą one również zmniejszyć LUTS, powodując średnio 3-punktową poprawę w skali BPH Symptom Score Index. Są one jednak mniej skuteczne w łagodzeniu LUTS niż alfa-blokery i nieskuteczne w zwalczaniu LUTS u pacjentów bez powiększonego gruczołu krokowego.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz