Post

Włóknina kolagenowa pomocna przy niektórych operacjach prącia

Włóknina kolagenowa, stosowana jako materiał do przeszczepu podczas operacji prącia, może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia resztkowego skrzywienia u mężczyzn z chorobą Peyronie'go i zaburzeniami erekcji (ED).

Choroba Peyronie'go występuje, gdy penis ulega urazowi i nie goi się prawidłowo. Obszary stwardniałej tkanki bliznowatej zwane blaszkami tworzą się tuż pod powierzchnią skóry, co powoduje, że penis wygina się w czasie erekcji. Niektórzy mężczyźni odczuwają ból, a stosunek płciowy może stać się trudny.

Jedną z metod chirurgicznego leczenia choroby Peyroniego jest nacięcie i przeszczep blaszki miażdżycowej. Podczas tej procedury, chirurg wykonuje nacięcie w samej płytce i wypełnia obszar materiałem przeszczepowym, aby wyprostować penisa.

Jednakże, u niektórych mężczyzn z chorobą Peyronie'go występuje również ED. Tacy pacjenci mogą zdecydować się na zabieg wszczepienia implantu prącia. Operacja ta polega na usunięciu ciał jamistych prącia - gąbczastej tkanki, która wypełnia się krwią podczas erekcji - z protezą prącia. Zazwyczaj urządzenie to jest nadmuchiwaną wersją, którą mężczyzna może kontrolować za pomocą pompy wszczepionej do moszny. Dzięki temu mężczyzna może rozpocząć i zakończyć erekcję według własnego uznania.

W przypadku około 60% mężczyzn, operacja pozwala również na usunięcie skrzywienia spowodowanego chorobą Peyronie'go. Niestety, nie jest tak w przypadku wszystkich mężczyzn, zwłaszcza jeśli skrzywienie penisa jest znaczne na początku. Nawet po wszczepieniu implantów może nadal istnieć pewne skrzywienie szczątkowe.

Najnowsze badanie Journal of Sexual Medicine sugeruje dodatkowe podejście. Chirurdzy donoszą, że użycie włókniny kolagenowej jako materiału do przeszczepu może rozwiązać problem krzywizny resztkowej. Jedną z zalet tego materiału jest to, że nie trzeba go przyszywać na miejsce. Zamiast tego ma on właściwości samoprzylepne.

Pięćdziesięciu jeden mężczyzn (średnia wieku 60 lat) z chorobą Peyroniego i ED wzięło udział w tym retrospektywnym badaniu. Ich średnia krzywizna Peyronie'go wynosiła prawie 70 stopni. Wszyscy uczestnicy przeszli operację wszczepienia implantów prącia wraz z nacięciem płytki i przeszczepem przy użyciu materiału z włókniny kolagenowej. Następnie, ich postępy były monitorowane przez średnio 11 miesięcy.

Podczas ostatniej wizyty kontrolnej wszyscy pacjenci stwierdzili, że mają zadowalającą erekcję. Około 12% pacjentów nadal miało resztkowe skrzywienie poniżej 15 stopni; taki wynik był bardziej prawdopodobny u pacjentów, których skrzywienie przed operacją wynosiło 60 stopni lub więcej. Trzech pacjentów wymagało późniejszej operacji w celu rozwiązania problemów, które nie wydawały się być związane z przeszczepem.

Wskaźniki satysfakcji były wysokie. Dziewięćdziesiąt sześć procent pacjentów stwierdziło, że są "zadowoleni" lub "bardzo zadowoleni" z wyników. A 94% stwierdziło, że poddałoby się zabiegowi ponownie.

Autorzy przyznali, że okres obserwacji był krótszy niż jeden rok, więc nie jest jasne, jakie będą wyniki długoterminowe. Innym ograniczeniem był brak grupy porównawczej.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz