Post

Wpływ chemioterapii/promieniowania/operacji na organizm

CO CHEMIOTERAPIA/PROMIENIOWANIE/CHIRURGIA ZROBI Z CZĘŚCIAMI MOJEGO CIAŁA, KTÓRE NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO Z RAKIEM?

Dawki promieniowania są bardziej ukierunkowane i specyficzne niż kiedykolwiek, ale nie oznacza to, że rak lub guz będą jedynymi obszarami dotkniętymi chorobą. "Pacjenci powinni zapytać, na przykład, 'Co wiązka będzie dotykać oprócz mojej prostaty [lub odbytnicy]?" sugeruje Gregory Broderick, M.D., chirurg urologiczny i profesor urologii w Mayo Clinic w Jacksonville, FL, lub: "Jeśli mój pęcherz jest w polu, co z nietrzymaniem moczu?". Mogą pojawić się dwa inne pytania związane z medycyną: "Czy będę miał gorsze czucie w miednicy?" i: "Czy moja pochwa będzie pokryta bliznami lub będzie zagrożona atrofią?".

Jeśli promieniowanie może mieć wpływ na jądra lub jajniki, pacjenci mogą chcieć pomyśleć o zachowaniu (bankowaniu) spermy, jajeczek lub tkanki jajnikowej. Prawda jest taka, że wielu lub większość pacjentów, którzy przeżyli, nie zastanawiało się nad rzeczywistymi "polami" promieniowania, które są dostarczane podczas drobiazgowej części radioterapii.

Te same pytania odnoszą się do chirurgii i chemioterapii. Chirurdzy często przemieszczają rzeczy wewnątrz ciała, aby dostać się do raka lub go usunąć. "Uszkodzenia uboczne" są powszechne. "Czy będę miała normalną, wrażliwą pochwę? Przedwcześnie skróconą pochwę? Czy w ogóle nie będę miała pochwy?" Chemioterapia, podczas gdy grając spustoszenie z hormonów, ma zdolność do przynieść na wczesnej menopauzy lub andropauzy (u mężczyzn), czasowo lub na stałe.

Rak głowy i szyi, który jest diagnozowany u około 40 000 Amerykanów każdego roku, wpływa na obraz ciała, co z kolei wpływa na libido. Wielu pacjentów, jak mówi dr Sharon Bober, dyrektor programu zdrowia seksualnego w Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie, stwierdza, że częsty efekt uboczny leczenia, brak śliny, "utrudnia pocałowanie kogoś". Brzmi prosto, ale to może mieć ogromny wpływ".

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz