Post

Nowe badania: Dlaczego mężczyźni kupują seks?

Zdecydowanie zbyt często mówimy o seksie jako o akcie fizycznym. Sposób na zadrapanie swędzenia, "wysiąść", lub uwolnienie jakiegoś budującego seksualnego napięcia.

Ale, oczywiście, seks może być czymś więcej niż tylko tym. W kontekście zgodnego partnerstwa, seks może być sposobem na doświadczenie bliskości i związku, sposobem na wyrażenie miłości i uczucia, sposobem na dotarcie do bardziej zmysłowej i zabawnej strony siebie, a może nawet sposobem na ucieczkę od wymagań i stresu życia na kilka chwil. 

Ale co z tym, że za seks płaci się? Czy płatny seks jest po prostu aktem fizycznym? Czy też ci, którzy płacą za seks, dostają coś więcej z doświadczenia seksualnego? 

Badania naukowe na temat męskiej seksualności

W nowym badaniu, opublikowanym właśnie w The Journal of Sex Research, dr Huysamen z Uniwersytetu w Kapsztadzie przeprowadził wywiad z 43 mieszkającymi w RPA cisgender mężczyznami, którzy zapłacili za seks. Uczestnicy badania mieli od 22 do 67 lat. Nieco ponad połowa zidentyfikowana jako biała, 13 jako indyjska, 3 jako czarna i 1 uczestnik zidentyfikowany jako "kolorowy". Wywiady odbywały się na jednym z trzech sposobów: rozmowy bezpośrednie, rozmowy wideo i komunikatory internetowe. Wywiady zawierały szereg otwartych pytań dotyczących historii uczestników i ich doświadczeń związanych z płaceniem za seks. 

Utrata dziewictwa, panów to też dotyczy

Około 25% mężczyzn w tym badaniu wskazało, że pierwszy raz zapłacili za seks był również ich pierwszym spotkaniem seksualnym. W tym sensie płacili za seks jako sposób na utratę dziewictwa.

Mężczyźni ci zwykli opisywać bycie dziewicą jako coś negatywnego lub żenującego. Czy były one w ich późnej młodzieży lub początku lat 20, ci mężczyźni powiedzieli, że czuli się zbyt stary, aby być dziewicą i chciał się pozbyć tytułu.

Mężczyźni ci typowo opisywali uczucie nieśmiałości i zdenerwowania podczas rozmowy lub zbliżania się do kobiet "w prawdziwym życiu". Powiedzieli, że płatny seks oferował im przestrzeń, w której mogliby przezwyciężyć swoją niepewność i niską samoocenę oraz odsunąć na bok swoją nieporadność w zbliżaniu się do kobiet, będąc jednocześnie w stanie stracić swoje dziewictwo. 

Usuwanie odrzucenia

Niektórzy mężczyźni w tym badaniu opisali uczucie ogromnej presji podczas randki, w którym pierwsze spotkanie seksualne czuł się jak przedstawienie, które może albo uczynić rzeczy bardziej poważne lub zakończyć związek całkowicie.

Mężczyźni ci opisali strach, że jeśli kobieta nie chce go ponownie zobaczyć po uprawianiu seksu, było to interpretowane jako wynik słabej wydajności seksualnej na jego końcu. W tym sensie, seks we wczesnej fazie związku był pozbawiony możliwości odrzucenia. 

Przeciwnie, płatny seks pozwalał na wspólne rozumienie tego, co było (a co nie było) związane z seksem. Zarówno mężczyzna płacący za seks, jak i osoba świadcząca usługi seksualne rozumieli naturę tej transakcji i nie było żadnych nieporozumień co do wspólnej przyszłości. 

Umiejętności seksualne

Nadal dominuje dyskurs o mężczyznach, którzy potrzebują umiejętności seksualnych i tych, którzy dostarczają przyjemności seksualnych. Jednak w kontekście płatnego seksu, mężczyźni w tym badaniu opisali, że te naciski spadły.

Uprawiając seks z osobą świadczącą usługi seksualne, mężczyźni mówili, że nie martwią się o to, że są niedoświadczeni seksualnie. Powiedzieli, że czują się mniej zmuszeni do występu, niż mogliby czuć się z kobietą, z którą się umawiali lub z którą się spotykali.

Co więcej, mężczyźni nie tylko opisali, że nie czują presji, aby być seksualnie wykwalifikowanym z osobą świadczącą usługi seksualne, ale także wskazali, że od osoby świadczącej usługi seksualne oczekiwano umiejętności seksualnych. Niektórzy mężczyźni wskazywali, że poprzez płatny seks mogą rzeczywiście nauczyć się nowych umiejętności seksualnych, które mogą wykorzystać z innymi kobietami w innych okolicznościach.

Autor badania zauważa, że ta dynamika sugeruje inną dynamikę władzy niż ta, o której tradycyjnie słyszymy. Oznacza to, że w tym przypadku mężczyźni opisują siebie jako mniej dominujących i uczących się umiejętności od dojrzałego lub doświadczonego nauczyciela.

Trudności seksualne

Płatny seks był również opisywany jako dający niektórym mężczyznom niezagrażający kontekst, w którym czuli się bezpiecznie uprawiając seks pomimo swoich obaw seksualnych, w tym strachu przed niemożnością uzyskania erekcji.

Oznacza to, że mężczyźni czuli się bardziej komfortowo prosząc o zaspokojenie konkretnych potrzeb, aby mieć lub utrzymać erekcję bez uczucia bezbronności, którego mogliby doświadczyć (lub którego mogliby się obawiać) z partnerem.

Opisy dotyczące zaspokajania własnych potrzeb seksualnych były złożone, przy czym niektórzy mężczyźni brzmieli na bezbronnych lub samoświadomych swoich potrzeb seksualnych, podczas gdy inni opisywali uprzywilejowanie własnej przyjemności, czasami do tego stopnia, że upokarzające lub dominujące w tym procesie osoby świadczące usługi seksualne.

Płacenie za seks

Płacenie za seks

Poza samym aktem fizycznym, mężczyźni w tym badaniu wskazali, że płacenie za seks obejmuje płacenie za miejsce do zarządzania ich lęków i słabości, zająć się problemami seksualnymi i uniknąć odrzucenia, które mogłyby w przeciwnym razie spotkać się w świecie randek. 

Ustalenia te poszerzają nasze wyobrażenia o tym, co to jest, że mężczyźni naprawdę kupują, kiedy płacą za seks i sugerują, że możemy nie doceniać ilości pracy emocjonalnej, która idzie do pracy seksualnej.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz