Post

Co kobiety powinny wiedzieć o terapii testosteronem?

Niektóre kobiety po menopauzie z niskim libido mogą odnieść korzyści z terapii testosteronem, zgodnie z niedawno wydanymi wytycznymi.

Oświadczenie "Global Consensus Position Statement on the Use of Testosterone Therapy in Women" zostało opracowane przez panel ekspertów w celu udzielenia wskazówek lekarzom, którzy przepisują terapię hormonalną kobietom. Oświadczenie zostało poparte przez 11 organizacji medycznych, w tym Międzynarodowe Towarzystwo Medycyny Seksualnej (ISSM) (Towarzystwo Medycyny Seksualnej Ameryki Północnej, które wydaje SexHealthMatters.org, jest powiązane z ISSM).

Podczas gdy wiadomość ta może być krokiem naprzód dla zdrowia seksualnego kobiet, panel był bardzo konkretny w swoich zaleceniach, które obejmowały jak testosteron powinien być mierzony, przepisywany i monitorowany.

Oto kilka kluczowych punktów z oświadczenia:

Terapia testosteronem może być zalecana dla kobiet z hipoaktywnym zaburzeniem pożądania seksualnego (HSDD), ale nie dla kobiet z innymi rodzajami problemów seksualnych.

HSDD to uporczywy brak pożądania seksualnego, który nie ma wyraźnej przyczyny. Na przykład, nie jest to efekt uboczny stosowania leków, ani wynik innych chorób związanych z niskim libido. Innym składnikiem HSDD jest niepokój. Kobiety, które mają HSDD są zaniepokojeni ich niski popęd płciowy. Może to powodować stres w ich związku, lub mogą one tęsknić za intymnością, którą kiedyś dzieliły z partnerem.

Terapia testosteronem może być zalecana dla kobiet po menopauzie, ale nie dla kobiet w okresie przedmenopauzalnym.

Rozróżnienie menopauzy jest ważne. Obecnie naukowcy nie mają wystarczających informacji, aby zalecać stosowanie testosteronu u kobiet, które nie przeszły menopauzy.

Podczas menopauzy, poziom estrogenu u kobiety spada, a ona sama przestaje miesiączkować. Poziom testosteronu również się obniża.

Kobiety uważane są za pomenopauzalne (zakończone menopauzą), kiedy minie 12 miesięcy bez miesiączki. Przed tym punktem odniesienia, miesiączki mogą być nieregularne, a wiele kobiet myśli, że zakończyły menopauzę, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest. Kobiety, które nie są pewne swojego statusu menopauzalnego powinny porozmawiać ze swoim ginekologiem.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz