Post

Ćwiczenie może być dobre dla poziomu testosteronu

Naukowcy być może znaleźli związek między ilością ćwiczeń, jakie wykonuje mężczyzna, a jego poziomem testosteronu.

Mężczyźni, którzy ćwiczą więcej, mogą być w mniejszym stopniu narażeni na niedobór testosteronu, donieśli naukowcy w maju zeszłego roku na konferencji prasowej Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego "2020 Virtual Experience".

Niski testosteron może być poważnym problemem zdrowotnym dla mężczyzn. Kiedy poziom tego hormonu spada, mogą oni czuć się osłabieni, nastrojowi i zmęczeni. Mogą również zacząć mieć problemy z erekcją i niskim popędem seksualnym.

W badaniu uwzględniono dane pochodzące od 7597 mężczyzn w wieku od 18 do 80 lat. Wszyscy ci mężczyźni byli uczestnikami badania National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) w latach 2011-2016. NHANES to seria badań, które koncentrują się na zdrowiu ludzi w Stanach Zjednoczonych.

Mężczyźni odpowiadali na pytania dotyczące ich aktywności fizycznej i mieli mierzony poziom testosteronu.

Aktywność fizyczna została oceniona w oparciu o zalecenia Komitetu Doradczego ds. Wytycznych dotyczących Aktywności Fizycznej (PAGAC). Aktywność skategoryzowano według ekwiwalentów metabolicznych (METs). Ilość energii wydatkowanej przez osobę w stanie spoczynku jest określana jako jeden MET. Szybki chód odpowiada około 5 METs. Bieg z prędkością 7 mph to około 11,5 METs.

PAGAC zaleca, aby większość Amerykanów spędzała od 500 do 1000 MET minut na ćwiczeniach tygodniowo.

Mężczyźni biorący udział w badaniu zostali podzieleni na trzy grupy w zależności od poziomu ich aktywności. Około 9% z nich wykonywało zalecaną ilość ćwiczeń. Prawie 59% przekroczyło zalecaną ilość, a 32% ćwiczyło mniej niż zalecana ilość.

W sumie 29% mężczyzn miało niski poziom testosteronu.

Po dalszej analizie autorzy stwierdzili, że mężczyźni, którzy wykonywali więcej ćwiczeń niż zalecane mieli "znacznie zmniejszone prawdopodobieństwo" niskiego testosteronu w porównaniu do mężczyzn, którzy nie wykonywali zalecanych ilości.

Naukowcy twierdzą, że potrzebne są dalsze badania, ponieważ wyniki muszą zostać potwierdzone. Dodali jednak, że "dane te stanowią podstawę do udzielania pacjentom porad dotyczących pozytywnego związku pomiędzy ćwiczeniami a [poziomem testosteronu]".

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz