Post

Genetyczny niedobór witaminy D związany z niskim poziomem testosteronu

Mężczyźni z genetycznym niedoborem witaminy D mogą być bardziej narażeni na ryzyko niskiego poziomu testosteronu, zgodnie z najnowszym badaniem opublikowanym w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Odkrycie to oparte jest na badaniu 4 254 chińskich mężczyzn, których informacje genetyczne były dostępne w ramach dodatkowego badania.

Witamina D jest niezbędna dla zdrowia układu kostnego, ponieważ wchłania wapń, jeden z podstawowych składników kości. Witamina D pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu nerwów, mięśni i układu odpornościowego.

Testosteron jest głównie męskim hormonem, chociaż ciała kobiet wytwarzają go w mniejszych ilościach. Jest on odpowiedzialny za większość męskich cech, takich jak zarost, głębszy głos i zwiększona masa mięśniowa. Napędza również męskie libido i pomaga w erekcji.

Mężczyźni z niskim testosteronem często czują się zmęczeni, nastrojowi i mniej zainteresowani seksem. (Dowiedz się więcej o niskim testosteronie tutaj.)

Wcześniejsze badania powiązały niedobór witaminy D z niskim testosteronem, choć nie jest jasne, dlaczego. W styczniu 2018 r. badanie w International Journal of Endocrinology sugerowało, że przyjmowanie suplementów witaminy D może poprawić zdrowie seksualne.

To, co odróżnia obecne badanie z Chin, to fakt, że badani mieli genetyczny niedobór witaminy D. "Czy suplementacja witaminą D może podnieść poziom androgenów [np. testosteronu] zasługuje na dalsze badania w długoterminowych randomizowanych próbach kontrolnych" - napisali autorzy.

Wyjaśnili, że ich badanie obejmowało tylko azjatyckich mężczyzn. Mężczyźni z innych środowisk mogą nie mieć takich samych wyników.

Mężczyzn, którzy są zaniepokojeni poziomem witaminy D, testosteronu lub zdrowiem seksualnym, zachęca się do wizyty u lekarza.

Więcej informacji można znaleźć pod następującymi linkami:

Niski testosteron może być związany z niedoborem witaminy D

Witamina D i zaburzenia erekcji

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz