Post

Informacje na temat zdrowia seksualnego są "ważne" dla większości osób, które przeżyły raka głowy i szyi

Jak pracownicy służby zdrowia mogą lepiej służyć pacjentom z nowotworami głowy i szyi, którzy mają problemy natury seksualnej?

Zespół badawczy zastanawiał się nad tym pytaniem w niedawnym badaniu opublikowanym w Journal of Sexual Medicine.

Nowotwory głowy i szyi mogą dotyczyć różnych obszarów, w tym jamy ustnej, języka, gardła, skrzynki głosowej, zatok i ślinianek. Wielu pacjentów ma obawy dotyczące związków i seksu po zakończeniu leczenia. Mogą czuć się niezręcznie w związku ze swoim ciałem, a ich zdolność do mówienia lub połykania może się zmienić. Nawiązywanie kontaktów towarzyskich i porozumiewanie się za pomocą wyrazu twarzy może stać się trudne. Zmęczenie i niepokój mogą zmniejszać popęd płciowy.

Niestety, pacjenci z nowotworami głowy i szyi nie zawsze otrzymują od swoich lekarzy informacje na temat zdrowia seksualnego, których potrzebują.

W ramach badania naukowcy poprosili 81 pacjentów z nowotworami głowy i szyi, którzy przeżyli, o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące ich preferencji informacyjnych. Uczestnicy badania wyrazili również opinie na temat kwestionariuszy, które pracownicy służby zdrowia często stosują u pacjentów z rakiem głowy i szyi.

Wśród uczestników badania było 38 kobiet, 42 mężczyzn i jedna osoba, która nie chciała określić swojej płci. Ich wiek wahał się od 38 do 62 lat. Mediana czasu od diagnozy raka wynosiła 18 miesięcy. Ponad połowa z nich przeszła operację, naświetlania i chemioterapię w trakcie leczenia.

Ponad 80% uczestników stwierdziło, że otrzymywanie informacji na temat zdrowia seksualnego jest ważne, a większość z nich wolała otrzymywać te informacje w momencie diagnozy raka. Około połowa stwierdziła, że chciałaby uzyskać informacje od swojego dostawcy usług medycznych, a pielęgniarki i psychologowie/ doradcy byli na drugim i trzecim miejscu.

W jaki sposób uczestnicy wolą otrzymywać informacje? Rozmowy z lekarzami, materiały drukowane i media cyfrowe były pierwszym, drugim i trzecim wyborem.

Uczestnicy wypełnili i ocenili także cztery narzędzia oceny, oceniając je w większości pozytywnie. Niektórzy tłumaczyli, że pytania nie zawsze odnoszą się do pojedynczych respondentów. Inni sugerowali, aby narzędzia oceny zawierały sekcje przeznaczone specjalnie dla osób, które zostały oszpecone w wyniku raka głowy i szyi.

"Relacja pacjent-świadczeniodawca jest w centrum problemu" - napisali autorzy. Zachęcali oni świadczeniodawców do prowadzenia rozmów na temat seksualności w różnych momentach procesu leczenia oraz do kierowania pacjentów do specjalistów w dziedzinie zdrowia seksualnego, jeśli jest to konieczne.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz