Post

Nocne korzystanie z urządzeń cyfrowych może wpływać na jakość spermy

Czy oglądasz telewizję w nocy? Przeglądasz przed snem media społecznościowe lub serwisy informacyjne na swoim telefonie? Jeśli jesteś mężczyzną, który chciałby założyć rodzinę, może to być problem.

Według najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie Sleep, korzystanie ze smartfonów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych w nocy może mieć wpływ na płodność mężczyzny.

Urządzenia emitujące światło są związane z gorszą jakością spermy, stwierdzili autorzy.

Naukowcy pracowali z 116 mężczyznami w wieku od 21 do 59 lat, którzy byli pacjentami kliniki leczenia niepłodności. Każdy mężczyzna oddał próbkę nasienia i odpowiedział na pytania dotyczące jego nocnego korzystania z urządzeń.

Mężczyźni, którzy używali swoich urządzeń cyfrowych wieczorem i po położeniu się do łóżka, częściej mieli problemy z ruchliwością plemników. Oznacza to, że ich plemniki miały problemy z poruszaniem się do przodu lub "pływaniem". Dobra ruchliwość zwiększa szanse na to, że plemnik dotrze do komórki jajowej i zapłodni ją.

Użytkownicy urządzeń mieli również tendencję do niższego stężenia spermy.

Długość snu również wydawała się mieć wpływ na spermę. Mężczyźni, którzy spali dłużej, częściej mieli wyższe stężenie spermy i lepiej poruszające się plemniki w porównaniu z mężczyznami, którzy zgłaszali senność.

"Według naszej najlepszej wiedzy, jest to pierwsze badanie, w którym opisano tego typu korelacje pomiędzy jakością spermy a czasem ekspozycji na światło o krótkiej długości fali emitowane przez media cyfrowe, zwłaszcza smartfony i tablety, wieczorem i po położeniu się do łóżka" - powiedział główny autor badania, dr Amit Green, w komunikacie prasowym.

Dr Green zauważył, że wieczorne oglądanie telewizji również może mieć wpływ na jakość spermy.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz