Post

Niski testosteron powszechny u osób, które przeżyły nowotwór zarodkowy

W ostatnim badaniu osób, które przeżyły nowotwór zarodkowy, mniej więcej połowa miała hipogonadyzm - niski poziom testosteronu - niezależnie od tego, czy byli leczeni samą operacją, czy operacją z chemioterapią opartą na platynie, donoszą naukowcy w czasopiśmie Supportive Care in Cancer.

Jednak pacjenci, u których do leczenia chirurgicznego dodano chemioterapię, częściej mieli objawy starzenia się mężczyzn.

Komórki zarodkowe to komórki rozrodcze: komórki jajowe u kobiet i komórki plemnikowe u mężczyzn. Nowotwory powstają, gdy komórki te rosną i gromadzą się w nieprawidłowy sposób. Niektóre guzy komórek zarodkowych są nowotworowe. Jeśli tak się dzieje, zwykle przekształcają się w raka jajnika lub jąder.

W badaniu wzięło udział 199 osób w wieku od 18 do 50 lat, które przeżyły nowotwory zarodkowe. Każdy uczestnik wypełnił kwestionariusz jakości życia na początku badania oraz ponownie trzy i sześć miesięcy później.

Około 48% całej grupy miało niski poziom testosteronu. (Na potrzeby tego badania hipogonadyzm został zdiagnozowany, jeśli poziom testosteronu u mężczyzny wynosił poniżej 300 ng/dL).

Następnie badacze przyjrzeli się poziomowi testosteronu w zależności od rodzaju leczenia. Wśród pacjentów, którzy przeszli zarówno operację, jak i chemioterapię, wskaźnik niskiego testosteronu wynosił 51%. W przypadku pacjentów, którzy przeszli tylko operację, odsetek ten wynosił 45%.

Pacjenci, którzy mieli niski poziom testosteronu, częściej zgłaszali zmęczenie, niską jakość snu i gorszy ogólny stan zdrowia na początku badania.

Kiedy naukowcy porównali wyniki oceny jakości życia w obu grupach, nie stwierdzili istotnych statystycznie różnic. Jednakże osoby, które przeszły zarówno operację, jak i chemioterapię "wykazywały więcej objawów związanych z męskim starzeniem się".

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz